V Kategorii | tipy & triky

Simulátor FMS přes audio vstup

Publikováno 11 dubna 2011 autorem Dr.LuckyLuke, 15 110x

Jak zprovoznit jednoduchý simulátor FMS na vašem počítači a létat s vlastním vysílačem?

V článku Výroba kabelu pro připojení vysílače k simulátoru jsme ukázali, jak vyrobit jednoduchý audiokabel, který se dá použít pro ovládání simulátorů. Nyní jej využijeme a zkusíme s ním ovládat simulátor FMS.

Simulátor FMS je relativně jednoduchý, ale velmi oblíbený program. Sice se v něm modely moc reálně nechovají, ale na to, aby se začátečník alespoň trochu sžil s vysílačem stačí. Hlavní je si zafixovat, který knipl na vysílači dělá co a k tomuto účelu FMS postačí. Další výhodou je možnost vytvářet vlastní modely, případně si je najít volně ke stažení na internetu. Můžete tak létat skoro s jakýmkoliv modelem se vám zachce.

Ale teď už k instalaci a správnému nastavení simulátoru právě s použitím upraveného audio kabelu. Nebude to nic hrozného, stačí nainstalovat vlastní simulátor FMS a k němu ještě jeden obslužný program, který se postará právě o překlad signálu ze zvukové karty na velikost výchylek ovladače.

Pro stažení FMS je k dispozici mnoho zdrojů, my jsme na něj narazili například na serveru Slunečnice.cz. Stahovat ale můžete odkudkoliv a jakoukoliv verzi, instalace a nastavení by se nemělo lišit. Vlastní instalace simulátoru je relativně jednoduchá, stačí párkrát stisknout tlačítko Next.

Instalace FMS - výběr jazyku instalace

Instalace FMS - výběr jazyku instalace

Instalace FMS - odsouhlasení licence

Instalace FMS - odsouhlasení licence

Instalace FMS - výběr umístění instalace

Instalace FMS - výběr umístění instalace

Instalace FMS - dokončení kopírování souborů

Instalace FMS - dokončení kopírování souborů

Instalace FMS - dokončení instalace a spuštění simulátoru

Instalace FMS - dokončení instalace a spuštění simulátoru

Pokud jste nechali zatržené políčko před textem „Yes, I want to launch FMS now“, pak se simulátor rovnou i spustil. Bohužel ho ale zatím nejde ovládat jinak, než pomocí klávesnice. Ať si rozumí i s vysílačem, je ještě třeba program SmartPropoPlus. Když už ale máme simulátor spuštěný, můžeme si jej rovnou přepnout do češtiny. Pokud česky nemluví sám od sebe po instalaci, pak stačí nahoře v menu zvolit „Language“ a „Czech“. Pro teď simulátor ukončíme a stáhneme ještě ovládací software pro vysílač.

Ze stránky SmartPropoPlus.com si stáhněte ovládací program SmartPropoPlus (zelená šipka nahoře na stránce vás zavede na servery SourceForge, kde stačí kliknout na odkaz obsahující slovo „Download“, verzi programu a „Installer“) a stažený program spusťte. Na výběr budete mít dvě možnosti, my použijeme tu jednodušší, kdy se program SmartPropoPlus integruje přímo do simulátoru FMS a bude fungovat jen s tímto simulátorem.

Instalace SPP. Po spuštění instalátoru zvolte SPP for FMS.

Instalace SPP. Po spuštění instalátoru zvolte SPP for FMS.

Instalace SPP. Program je třeba nainstalovat do stejné složky, jako je nainstalován simulátor FMS.

Instalace SPP. Program je třeba nainstalovat do stejné složky, jako je nainstalován simulátor FMS.

Instalace SPP. Dokončení kopírování souborů.

Instalace SPP. Dokončení kopírování souborů.

Instalace SPP. Dokončení instalace spuštěním simulátoru FMS.

Instalace SPP. Dokončení instalace spuštěním simulátoru FMS.

Oznámení o úspěšném spuštění SPP po spuštění simulátoru FMS.

Oznámení o úspěšném spuštění SPP po spuštění simulátoru FMS. Dvojklikem na ikonu otevřete ovládací konzoli pro SPP.

Po nainstalování a spuštění simulátoru FMS by se měl automaticky spustit i program SmartPropoPlus a jeho stav by měl být vidět vedle hodin (spouští se na pozadí). Teď je čas připojit k počítači i vysílač. Připojte vytvořený audiokabel do počítače (zvolte raději vstup „line in“ než „mikrofon“) a jeho druhý konec připojte k vysílači. Případně si dávejte pozor na správnou orientaci kabelu, pokud jej máte vytvořený přesně podle našeho návodu, tak konec kabelu u kterého jsou odpory patří do počítače. Jak se zapíná vysílač v režimu připojení k počítači (v režimu žákovského vysílače) je pro každý vysílač individuální a měli byste správný postup najít v návodu k vysílači.

Jako další krok je třeba otevřít nastavení (konzoli) SmartPropoPlus a správně zvolit vstup signálu. Jako typ modulace ponechejte pro začátek PPM (Generic), nechejte povolené i automatické zjišťování polarity signálu (Shift Polarity) a zatrhněte „Enable Audio input selection“ v sekci „Audio Source“. Zde zvolte v rozbalovacím menu správnou zvukovou kartu, ke které je vysílač připojen (většinou budete mít na výběr jen jednu) a pak zvolte správný vstup (Line in, případně Line). Takto by měl být program SmartPropoPlus nastaven a teď už zbývá jen správně nastavit simulátor.

Nastavení programu SPP.

Nastavení programu SPP.

V simulátoru FMS zvolte „Ovládání“ a „Analogový ovladač“ (v angličtině „Controls“ a „Analog control“). Tak se dostanete k možnostem vše nastavit.

Volba ovladače v simulátoru FMS.

Volba ovladače v simulátoru FMS.

Nejprve je třeba zvolit správný druh ovladače. Vyberte proto Pákový ovladač (anglicky Joystick interface). Nyní je třeba zkontrolovat, jestli simulátor FMS správně rozeznal program SmartPropoPlus. Klikněte na tlačítku „Prostředky“ (anglicky „Ressources“) a v nově otevřeném okně byste jako první ovladač měli vidět SmartPropoPlus a verzi. Pod názvem je ještě šest sloupců, které označují jednotlivé kanály vašeho vysílače. Těch sloupců je vždy 6, nehledě na počet kanálů na vašem vysílači.

Volba prostředků (kontrola správné volby joysticku) v simulátoru FMS.

Volba prostředků (kontrola správné volby joysticku) v simulátoru FMS.

Pokud je vše v pořádku, pak můžete okno s vlastnostmi ovladače zavřít a v prvním okně kliknout na tlačítko „Přiřazení / Kalibrace“ (anglicky „Mapping / Calibration“). Otevře se nové okno, ve kterém je možné nastavit mapování kanálů na různé funkce simulátoru. Ještě před tím je ale třeba vysílač zkalibrovat. To je proces, který simulátoru řekne velikosti minimálních a maximálních výchylek ovladače a simulátor tak bude správně využívat plné rozsahy vysílače. Pro kalibraci stiskněte tlačítko „Kalibrovat“ (anglicky „Calibrate“ a postupujte podle instrukcí simulátoru. V zásadě jde o to pohnout všemi kniply z jedné koncové pozice do druhé a nakonec určit středové polohy).

Po správné kalibraci je už možné nastavit mapování kanálů. Postupně pohněte kniplem, který ovládá danou funkci (například směrovnkou), podívejte se, který modrý sloupec se hýbe a toto číslo napište vedle názvu daného kanálu. Aktivace „Rev“ (v angličtině „Inv“) způsobí reverzaci kanálu. To je třeba udělat ve chvíli, kdy jde některý z kanálů „naopak“.

Kalibrace vysílače a přiřazení kanálů v simulátoru.

Kalibrace vysílače a přiřazení kanálů v simulátoru.

Simulátor by měl tímto být nastaven a nic vám nebrání v tom si užívat své první lety v něm. Pokud byste měli nějaké potíže s nastavením, klidně napište do komentářů a pokusíme se vám pomoci. Stejně tak budou vaše otázky doplněny do návodu, aby posloužily i ostatním čtenářům.

.

.

6 Komentáře ke článku

 1. Jiří Kostkan říká:

  Dobrý večer jsem začátečnk.Stáhnul jsem si simulátor i ovládač,ale nejdee mi nastavit vysílačka.Mám vysílačku DX7,v PC mám XP a ať jsem vyskoušel cokoli tak se s tm neumím domluvit.
  Předem moc děkuji za odpověd.
  S pozdravem JIrka

 2. Pavel říká:

  Dobrý večer neumím anglicky ani slovo a nemůžu na stránkách Smart Propo Plus nalézt vámi zmiňovanou zelenou šipku která by mne navedla na servery SourceForge tím se nemůžu dostat na tento program. Nezměnil se náhodou vzhled stránky? Prosím o pomoc Předem děkuji za odpověď
  S pozdravemPavel

 3. Dr.LuckyLuke říká:

  Pavle díky, ten odkaz opravdu vedl na nějakou starší verzi stránky. V článku je odkaz už aktualizovaný a ať jej nemusíte hledat, tak to stažení je zde: http://www.smartpropoplus.com/dnn/SetUp/Download/tabid/109/Default.aspx

 4. Petr říká:

  Dobrý večer. Rád bych se zeptal, jestli jde FMS nastavit tak, abych model vyděl létat nad sebou ze země a ne z pohledu pilota. Děkuji Petr.

 5. Jan D. říká:

  stránky v AJ můžete v prohlížeči Google Chrome překládat automaticky,nebo použít google překladač http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT

 6. David říká:

  Dobrý den, já jsem si koupil opravdový model 2m x 3m a vysílačku k tomu a chtěl sem se naučit létat přes počítač tak sem si koupil kabel abych mohl ovladač připojit k pc a funguje ,stahnul jsem si FMS simulator a zkoušel jsem to nastavit přes tuhle stranku jde to ale mam problem s tim že, plyn fuguje ale jakakoliv páčka zatáčí jen na levou stranu už jsem zkusil všechno ale pořád to dělá to stejné.

  děkuji za odpověd
  S pozdravem David

Přidej svůj názor nebo komentář!

Advertise Here